MAPA

Twój bohater podróżuje po świecie na mapie podróży, umożliwiającej oglądanie z góry. W czasie swoich podróży natrafisz na różne istoty i obiekty, z którymi można wejść w interakcję. Są to na przykład zamki, skarby, bohaterowie niezależni czy potwory.

map

Kliknij i przytrzymaj prawy przycisk myszy, aby obracać kamerą: przybliżać lub oddalać widok. Kliknij lewym przyciskiem myszki na mapie, aby udać się w dane miejsce.

Kształt i kolor kursora określa akcję, jaką możesz wykonać klikając dane miejsce:

Możesz udać się do danego miejsca.
Nie możesz udać się do danego miejsca.
Na ziemi leży obiekt do podniesienia.
Możesz wejść do danej budowli.
Zostaniesz przeniesiony do nowej lokacji takiej, jak lochy lub w inny obszar
mapy.

Wraz ze zdobywaniem poziomów i wykonywaniem nowych zadań będziesz mógł podróżować do nowych lokacji za pomocą łodzi, sterowca, łodzi podwodnej czy pociągu. W trakcie swoich podróży dowiesz się jak to jest możliwe.

 

CZAS

Wszystkie wydarzenia na mapie przygody dzieją się w czasie rzeczywistym. Również w czasie rzeczywistym następuje zmiana pór dnia.To coś więcej niż tylko ozdoba –
niektóre istoty nocą stają się silniejsze i lepiej sobie radzą w walce. Za pomocą klawisza spacji możesz włączyć pauzę, co spowoduje, że czas gry stanie w miejscu. Możesz wtedy w spokoju obejrzeć teren, księgę zaklęć, dziennik zadań czy kartę swojego bohatera.

 

BUDYNKI

Istnieje kilka rodzajów budynków widocznych na mapie podróży, w których znajdziesz nie tylko przedmioty, lecz również zaklęcia i jednostki; legowiska istot, które możesz nająć do swojej armii; czy wreszcie domy zwykłych ludzi, z którymi możesz porozmawiać lub otrzymać od nich zadania.

 

ZAMKI

W zamku znajduje się kilka sklepów: sklep z przedmiotami, oddziałami do najęcia oraz zaklęciami. Oprócz tego można w nim spotkać jednego lub kilku władców. Możesz z nimi porozmawiać, a czasem dostać od nich zadanie do wykonania. Zamki są jedynym miejscem, w którym możesz sprzedać przedmioty i zostawić swoje oddziały. Do tego służy specjalny garnizon. Mieści on w sobie tylko dwa oddziały, ale ilość istot w jednym oddziale jest nieograniczona. Istoty pozostaną w garnizonie, dopóki ponownie nie zabierzesz ich ze sobą.

 

OBIEKTY

Poza budynkami i portalami znajdziesz na mapie przygody mnóstwo innych interaktywnych obiektów. Korzystając z nich zdobędziesz dodatkowe surowce lub zwiększysz parametry swojego bohatera. Z wyjątkiem fontanny many i krynicy szału możesz je odwiedzić tylko raz i po pierwszej wizycie zostają one oznaczone dopiskiem „odwiedzono”.

Ołtarz walki: zwiększa parametry ataku i obrony bohatera o 1.
Ołtarz wiedzy: zwiększa intelekt bohatera o 1, a jego maksymalny poziom many o 4.
Starożytny ołtarz: daje bohaterowi pewną ilość punktów doświadczenia.
Cel ćwiczebny: zwiększa atak bohatera o 1.
Manekin ćwiczebny: zwiększa obronę bohatera o 1.
Pochłaniacz magii: zwiększa intelekt bohatera o 1.
Świątynia wiedzy: zwiększa maksymalny poziom many bohatera o 5.
Świątynia doświadczenia: daje bohaterowi dużo punktów doświadczenia.
Świątynia szału: zwiększa maksymalny poziom szału bohatera o 5.
Fontanna radości: daje bohaterowi 3 lub 4 losowo wybrane runy talentu.
Studnia życzeń: w zamian za jeden magiczny kryształ daje bohaterowi losowy przedmiot, trochę złota, 2-3 magiczne zwoje lub 2-3 runy talentu.
Fontanna many / krynica szału: odnawiają do maksimum odpowiednio: poziom many i poziom szału. Ich moc regeneruje się wraz z upływem czasu – mniej więcej po 7-10 walkach są gotowe do ponownego użycia.
Sarkofag: w jego wnętrzu znajdziesz złoto, premię do dowodzenia, losowo wybrany przedmiot, magiczny zwój albo kilka istot nieumarłych, gotowych, by przyłączyć się do twojej armii. Im kosztowniejszy sarkofag, tym większe kryje skarby.
Grób: gdy przeszukasz grób, możesz znaleźć trochę złota lub kilku nieumarłych, którzy z chęcią przyłączą się do twojej armii.
Szkielet: przy rozkładających się zwłokach możesz znaleźć trochę złota, zwój z zaklęciem, magiczny kryształ, przedmiot lub kilka szkieletów, które będą chciały się do ciebie przyłączyć.
Kryjówka w drzewie: w pniaku drzewa możesz znaleźć ukryte złoto, przedmioty, zwoje z zaklęciami lub magiczne kryształy.

Dodatkowo w grze znajduje się mnóstwo obiektów, które musisz odwiedzić, by spełnić warunki jakiegoś zadania. Mogą to być na przykład zamknięte drzwi, urządzenia lub mechanizmy, posągi i mistyczne symbole, starożytne malowidła itd.

 

SKARBY

W czasie swoich podróży znajdziesz na mapie przygody różne zasoby i skarby. Będzie to między innymi: złoto, magiczne kryształy (patrz strona 15), runy talentu (patrz strona 9) lub zwoje z zaklęciami. Bardzo przydatne są również sztandary, które na stałe zwiększają poziom dowodzenia twojego bohatera. Jednym z najważniejszych elementów gry jest szukanie skarbów. Skarby to kosztowności zakopane ziemią. znajdzie się w pobliżu zakopanego skarbu, zobaczysz specjalny symbol, który wskaże ci miejsce, gdzie należy kopać, by odkryć skarb. Naciśnij w tym miejscu przycisk z ikoną łopaty, a zobaczysz, jak z ziemi wydobywa się skrzynia. Poza zwykłymi skarbami, które są na ziemiach Endorii bardzo powszechne, istnieją również skarby specjalne. By je znaleźć, potrzebujesz najpierw zdobyć odpowiednią mapę. Inaczej ich nie znajdziesz, nawet jeśli wiesz, gdzie dokładnie są zakopane.