Dlaczego palenie papierosów jest tak niebezpieczne dla serca

17 grudnia, 2021
608
Views

W nałóg tytoniowy bardzo łatwo jest wpaść. Zaczyna się od palenia niewielkiej ilości, od czasu do czasu podczas spotkań towarzyskich, a kończy się na wypalaniu paczki dziennie. To, że papierosy bardzo źle wpływają na organizm nie zawsze mobilizuje palaczy do rzucenia nałogu, dopóki zdrowie nie zacznie szwankować. Papierosy szczególnie są niebezpieczne dla serca. Dlaczego tak się dzieje?

Wpływ papierosów na pracę serca

Prawidłową pracę serca zapewnia jego właściwe dotlenienie. Podczas palenia każdy wdech dymu tytoniowego zwiększa zapotrzebowanie organizmu na tlen, a także powoduje przyspieszenie bicia serca i wzrost ciśnienia. Palenie może więc doprowadzić do niedotleniania mięśnia sercowego, a co za tym idzie – do zawału. Korzyści z rzucenia tego niebezpiecznego nałogu następują bardzo szybko, a z każdą kolejną godziną, dniem, miesiącem poprawia się kondycja serca i całego organizmu:

  • 20 minut bez papierosa zmniejsza tętno i powoduje spadek ciśnienia
  • 8 godzin bez papierosa pozwala na prawidłowe dotlenienie krwi
  • 24 godziny bez papierosa to zmniejszenie ryzyka zawału
  • 2 tygodnie bez papierosa poprawia wydolność fizyczną
  • 1 rok to zmniejszenie o połowę ryzyka wystąpienia choroby wieńcowej

Rzucenie palenia to z każdą chwilą coraz większa szansa na zmniejszenie ryzyka pojawienia się chorób serca.

Jak odpowiednio zadbać o serce

Przede wszystkim należy pożegnać się z nałogiem. To, że palacz czuje się dobrze wcale nie oznacza, że w pewnym momencie serce nie odmówi posłuszeństwa. Warto więc o nie zadbać zawczasu. Zdrowa dieta, bogata w magnez, potas i wapń, aktywność fizyczna, profilaktyczne badania serca pomogą zadbać o jego kondycję. Żeby mieć je pod kontrolą, nie trzeba wiele. Wystarczy samodzielnie badać je domowym EKG  https://arytmiaserca.pl/kardia-mobile-sklep/ Takie działania pozwolą dłużej cieszyć się dobrym zdrowiem, a przeprowadzanie regularnych badań zaalarmuje, jeśli pojawią się jakiekolwiek nieprawidłowości.

W jaki sposób rzucić palenie

Aby uwolnić się od uciążliwego nałogu, który dodatkowo rujnuje zdrowie, przyczyniając się do wielu chorób, w tym serca, trzeba mieć przede wszystkim odpowiednią motywację do tej walki. Jeśli nie można samemu sobie poradzić, warto zaopatrzyć się w aptece w produkty lecznicze, które łagodzą skutki odstawienia nikotyny w postaci tabletek, plastrów lub gumy. Jeśli jednak nałóg okaże się silniejszy, można zwrócić się o pomoc do Telefonicznej Pomocy Palącym, która zapewni profesjonalne wsparcie i skuteczną pomoc przy zwalczaniu nałogu.

Kategoria artykułu:
Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *