Dobry kardiolog – ratunek dla serca

15 grudnia, 2021
471
Views

Dopóki nie odczuwamy żadnych dolegliwości związanych z chorobami serca, rzadko odwiedzamy specjalistę zajmującego się tymi schorzeniami. A kardiologia to bardzo ważna dziedzina medycyny, która zajmuje się właśnie wszelkimi zaburzeniami ze strony tego organu. Kiedy już istnieje potrzeba, aby się do niego wybrać lub też dojrzejemy do decyzji, że warto zrobić profilaktyczne badania, żeby sprawdzić stan serca, dobrze byłoby wiedzieć, czym dokładnie zajmuje się kardiolog, jakie schorzenia leczy i jak może pomóc, aby nasze serce jak najdłużej było zdrowe.

Schorzenia, którymi zajmuje się kardiolog

Kardiolog zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem chorób serca oraz ich leczeniem. Do najczęściej występujących schorzeń serca możemy zaliczyć:

  • choroba niedokrwienna serca
  • niewydolność serca
  • zaburzenia w pracy serca
  • zapalenie mięśnia sercowego
  • nadciśnienie tętnicze
  • miażdżyca
  • wrodzone wady serca
  • nabyte wady serca

Do lekarza tej specjalizacji należy wybrać się, kiedy pojawią się dolegliwości, takie jak bóle klatki piersiowej, duszności, omdlenia lub też jeśli podczas badania ciśnienia zauważymy nieprawidłowości, takie jak zbyt wysokie lub niepokojąco niskie ciśnienie lub arytmię. Lekarz kardiolog w Szczecinie podczas wizyty przede wszystkim przeprowadzi dokładny wywiad, wysłucha, jakie objawy skłoniły nas do zwrócenia się do niego o pomoc, zaleci szereg badań, takich jak EKG, echo serca, test dopplerowski, RTG klatki piersiowej i na podstawie wyników wystawi diagnozę i rozpocznie leczenie. Jeśli schorzenie da się wyleczyć farmakologicznie, oprócz właściwie dobranych leków, może również zalecić zmianę trybu życia, zmianę nawyków żywieniowych, odpowiednią aktywność fizyczną do stanu, w jakim znajduje się pacjent. Jeśli jednak jest to dużo poważniejsze schorzenie, może okazać się, że niezbędne będzie poddanie się operacji, jak wszczepienie rozrusznika, bajpasów, czy też zastawki.

Dlaczego nie należy zwlekać z wizytą u kardiologa

Wszelkie niepokojące objawy, które się pojawią należy traktować poważnie. Nieleczone choroby serca mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne, a nawet doprowadzić do śmierci. Odwlekanie wizyty u kardiologa powoduje zwykle dłuższe i bardziej skomplikowane leczenie, jeśli choroba jest wykryta zbyt późno. Na profilaktyczną wizytę u tego specjalisty można udać się już po skończonym 30 roku życia, zwłaszcza w przypadku, jeśli mamy świadomość, że w rodzinie pojawiły się przypadki schorzeń układu sercowego. Zadbanie zawczasu o serce, rezygnacja z używek, stosowanie właściwej diety z pewnością pomoże uchronić się przed rozwojem wielu chorób i pozwoli cieszyć się jak najdłużej dobrym zdrowiem.

Kategoria artykułu:
Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *