Wiele osób mających problem z nadużywaniem alkoholu szuka informacji, jak wyjść z nałogu. Kolejną sprawą jest zaspokojenie ciekawości dotyczącej przebiegu całego procesu leczenia i obawa, czy ono się uda.
Alkoholicy, którzy opuścili odwyk, poszukują zaś pomysłu na to, jak walczyć na trzeźwo z pokusą sięgnięcia po trunek oraz jak skutecznie odpierać propozycje innych dotyczące wspólnego picia.
Wszystkie wyżej wymienione wątpliwości zostaną rozwiane poniżej.
Jak wygląda terapia antyalkoholowa?
Leczenie chorego przebiega w kilku etapach, spośród których możemy wyróżnić kolejno:
- uzmysłowienie sobie problemu ze spożywaniem alkoholu – to etap, który charakteryzuje się przełomem w dotyczas prowadzonym życiu przez chorego. Najczęściej następuje on na skutek tzw. interwencji (która może być przeprowadzona przez osoby znane choremu, np. domowników). Celem jest tu zmotywowanie chorego do chęci poddania się leczeniu i konsekwentnej jednoznacznej decyzji
- intensywne leczenie odwykowe – to detoks i pozostanie na psychoterapii w ośrodku zamkniętym. Na tym etapie chory utożsamia swój problem z chorobą alkoholową
- prowadzenie trzeźwego życia i samorozwój chorego – to ostatni etap leczenia, który prowadzi się w trybie ambulatoryjnym. Polega on na uczęszczaniu na zajęcia terapeutyczne oraz pozostawaniu w stałym kontakcie z grupą wsparcia AA
Ostatni etap leczenia uzależnienia od alkoholu jest niestety najtrudniejszy. Mimo, że to koniec drogi, to opera się on w większości na samokontroli chorego, co niekiedy jest bardzo dla niego trudne. Od tej chwili musi on zmagać się z codziennymi pokusami, a także pracować nad nieustanną motywacją samego siebie. Wystarczy chwila słabości, by ponownie cofnąć się do początku.
Jak się wspomóc w obliczu pokusy sięgnięcia po trunek?
Dodatkową pomocą dla alkoholika – szczególnie na początku drogi – będzie poddanie się zabiegowi zaszycia alkoholowego. Pozwoli mu to nauczyć się normalnie funkcjonować i brać udział w życiu społecznym bez pułapki myśli krążących wokół chęci napicia się.
Po opuszczeniu odwyku można odnaleźć placówki medyczne oferujące wszywkę alkoholową. We Wrocławiu taki zabieg wykonuje Centrum Medyczne Alkomedica. Zaszycie alkoholowe jest odpłatne i nie wymaga skierowania od lekarza. Ceny znajdują się tu https://www.alkomedica.pl/cennik.html#cena-wszywki-alkoholowej Zabieg zaszycia alkoholowego można wykonać w każdym momencie i cieszyć się spokojem do 12 miesięcy.