Jak zadbać o wzrok w pracy biurowej

19 kwietnia, 2022
528
Views

Praca w dusznych i nieklimatyzowanych pomieszczeniach biurowych jest męcząca dla całego organizmu, a szczególnie dla oczu. Właśnie dlatego należy zadbać o stworzenie jak najlepszych warunków pracy. Długotrwałe siedzenie przed monitorem komputera jest bowiem dla oczu wyjątkowo szkodliwe. Ekran emituje niebieskie światło, które niekorzystnie wpływa na narząd wzroku. Aby uniknąć pieczenia, łzawienia i zaczerwienienia należy o oczy odpowiednio zadbać. Co zrobić, aby uniknąć przykrych dolegliwości? I jak zadbać o wzrok w pracy biurowej?

Czym jest zespół oka biurowego

Określenie to oznacza intensywne zmęczenie oczu. Praca przed komputerem wysusza narząd wzroku i może wystąpić syndrom tzw. suchego oka. Spowodowane jest to wielogodzinnym wpatrywaniem się w monitor komputera i nadmiernym wytężaniem wzroku. Aby uniknąć syndromu suchego oka warto zrobić sobie przerwę, wietrzyć pomieszczenia, często mrugać oczami, pić dużo wody, unikać bezpośredniego kontaktu z klimatyzatorem lub wentylatorem i w razie potrzeby stosować krople nawilżające, które pomagają suchym i zmęczonym oczom. Należy także zadbać o odpowiednie oświetlenie. Po całym dniu pracy przed komputerem mogą pojawić się przykre dolegliwości, takie jak pieczenie, swędzenie i łzawienie. Nie leczone mogą powodować różne choroby oczu, które prowadzą do poważnych problemów ze wzrokiem.

Jakie mogą wystąpić choroby oczu

Zmęczenia oczu po wielogodzinnej pracy w biurze nie można lekceważyć. Jeżeli nie będziesz dbać o narząd wzroku jakość widzenia może się znacznie pogorszyć. Właśnie dlatego należy bacznie obserwować czy nie pojawiają się niepojące sygnały. Do najczęściej występujących chorób oczu należy zapalenie spojówek, które objawia się swędzeniem i łzawieniem oka. Może ono także występować na podłożu alergicznym, kiedy narząd wzroku są szczególnie podrażniany przez drobinki kurzu i pyłu, unoszącego się z klawiatury czy krążących w powietrzu drobnoustrojów. Czasem na powiece może się pojawić niewielki ropień zwany jęczmieniem, powodujący zaczerwienienie i zawierający wodnistą wydzielinę. Do chorób oczu należy także zwyrodnienie plamki żółtej, które powoduje zniekształcenie centralnego pola widzenia, zaćma, prowadząca do zmętnienia soczewki oka, a także jaskra, która jest poważną chorobą i może nawet powodować utratę wzroku.

Praca w biurze, a soczewki kontaktowe

Szkła korekcyjne są znakomitym rozwiązaniem dla osób pracujących w biurze i mających na co dzień do czynienia z różnego rodzaju urządzeniami elektronicznymi. Bardzo dobrym wyborem są soczewki kontaktowe Acuvue. Wyprodukowane są z lekkich i elastycznych materiałów i są cienkie. Znakomicie przepuszczają tlen, a dzięki technologiom nawilżającym eliminują zjawisko suchego oka. Bardzo dobrze zatrzymują promieniowanie, które wytwarza monitor komputera, ponieważ wyposażone są w odpowiednie filtry. Soczewki są idealne do pracy w wymagających warunkach otoczenia, w tym podczas intensywnego korzystania z urządzeń elektronicznych.

Warto poznać zalety soczewek kontaktowych – acuvue.pl, ponieważ są ważnym elementem profilaktyki. Ich wykorzystanie sprawi, że choroby oczu ominą pracownika biurowego szerokim łukiem.

Kategoria artykułu:
Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *