W całej Polsce notuje się tysiące niebieskich kart zakładanych z uwagi na przemoc w rodzinie wywołaną nałogiem alkoholowym. Przykładem są badania, które wykazują, iż 78% partnerek uzależnionych mężczyzn doznaje przemocy fizycznej, zaś 90% przemocy psychicznej. W tę przemoc są uwikłane również dzieci. Aby przerwać rodzinny dramat, należy przede wszystkim powiadomić policję, która zakłada takiej rodzinie niebieską kartę.
Procedura niebieskiej karty
Założenie niebieskiej karty wiąże się z występowaniem przemocy w rodzinie. Część z nich jest napędzana niestety nałogiem alkoholowym. Założenie niebieskiej karty wiąże się z interwencją podejmowaną przez:
- policję
- pracowników pomocy społecznej
- placówki edukacyjne
- placówki zdrowotne
- pracowników komisji rozwiązywania problemów alkoholowych
W Poznaniu rodziny doświadczające przemocy mogą zatem zwrócić się o pomoc do:
- Komisariatu Policji
- Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie
- Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Poznaniu
- Szkół, do których uczęszczają dzieci
Często bywa również tak, że o przemocy w rodzinie informują pracownicy danej placówki, podczas wykonywania czynności służbowych. Przykładem może być zwykły bilans okresowy dziecka, kiedy to lekarz zauważa ślady bicia na ciele dziecka.
Zgłoszenie przemocy w rodzinie spisywane jest na specjalnym formularzu, który następnie przekazywany jest do zespołu interdyscyplinarnego. Podejmuje on decyzję o przyznaniu danej rodzinie wsparcia w postaci grupy roboczej. W jej skład wchodzą przed przedstawiciele służb państwowych i dodatkowo – w przypadku problemu alkoholowego – członek komisji rozwiązywania problemów alkoholowych. Zadania grupy roboczej to między innymi:
- realizacja planu wychodzenia z przemocy
- spotkania z poszczególnymi członkami rodziny z osobna
- częste i niezapowiedziane wizyty domowe
- zawiadamianie policji i prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa w określonych sytuacjach
By rodzina, w której istnieje przemoc napędzana nałogiem alkoholowym mogła wyrwać się z dramatu, ważne jest całkowite wyeliminowanie alkoholu z domu. Powinny pamiętać o tym nie tylko osoby współuzależnione. Zatem cała rodzina potrzebuje psychoterapii alkoholowej.
W wierze ratowania szczęścia rodzinnego uzależniony może wesprzeć się wszywką alkoholową. W Poznaniu wykonuje ją Centrum Medyczne Alkomedica. Dzięki temu chory nie sięgnie po alkohol aż do 12 miesięcy. W tym czasie może w efektywny sposób realizować cele psychoterapii, odbudować relacje z domownikami oraz uświadomić sobie wysoką wartość życia w trzeźwości. Zaszycie alkoholowe stwarza zatem nową szansę dla rozbitej nałogiem alkoholowym rodziny.