Profilaktyczne zabiegi stomatologiczne

12 marca, 2021
359
Views

Odpowiednia profilaktyka jamy ustnej pozwala na uchronienie swoich zębów przed atakiem próchnicy i pojawiających się stanów zapalnych, które mogą dawać niesamowicie przykre objawy w tym dolegliwości bólowe. Jakie zabiegi stomatologiczne wykonuje się więc najczęściej i o których regularność należy zadbać w sposób szczególny?

Oto kilka najpopularniejszych zabiegów wykonywanych w gabinetach dentystycznych:

Scaling – to zabieg, który znany jest wszystkim po prostu jako czyszczenie zębów. Za jego sprawą usuwane jest groźny dla stanu uzębienia kamień, który wynika z niczego innego jak z nawyków żywieniowych człowieka. Taki zabieg zwykle kończy się polerowaniem zęba, co pozwala na uniknięcie gromadzenia się osadu. Jeśli chodzi o regularność wykonywania zabiegu to powinno się go wykonywać średnio co pół roku. Oczywiście jeśli pacjent ma inne preferencje i na jego zębach kamień gromadzi się szybciej to również zabieg powinien być wykonywany adekwatnie częściej.

Piaskowanie – zwykle jest to zabieg uzupełniający scaling. Dzięki niemu możliwe jest usunięcie wszelkich osadów oraz przebarwień przy czym dobrze byłoby wiedzieć, że idealnie radzi sobie również z czyszczeniem przestrzeni międzyzębowych. Ten zabieg chroni przed parodontozą i pokrewnymi jej chorobami. Sam zabieg odbywa się przy użyciu specjalistycznej piaskarki stomatologicznej, która pod dużym ciśnieniem, cienkim strumieniem wyrzuca mieszankę wody z piaskiem stomatologicznym. Zabieg jest bezpieczny i całkowicie bezbolesny. Dodatkowo pozostawia na zębach przyjemne uczucie gładkości.

Lakierowanie zębów – czyli inaczej ich fluoryzacja to zabieg, który polega na pokryciu zębów warstwą preparatu o dużej zawartości fluoru. Dzięki temu zabiegowi zęby stają się dużo mocniejsze i są bardziej odporne na atak próchnicy. Zabieg wykonuje się zarówno u dorosłych jak i u dzieci.

Lakowanie zębów – to z kolei zabieg polegający na uszczelnianiu bruzd lakiem stomatologicznym najlepiej tuż po pojawieniu się pierwszych zębów mlecznych.

Kategoria artykułu:
Stomatologia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *