Zastosowanie mas alginatowych w ortodoncji i protetyce

27 września, 2023
427
Views

Aby stworzyć precyzyjny wycisk modelu diagnostycznego, wycisk ortodontyczny, a także wiele innych rodzajów wycisków pod mosty, korony czy też protezy, niezbędny jest odpowiedni materiał do ich wykonania. Masa alginatowa idealnie się do tego nadaje. Produkt ten jest powszechnie stosowany przez protetyków i ortodontów. To wszystko sprawia, że pomimo iż na rynku wciąż pojawiają się nowe materiały do wycisków, masa ta cieszy się niesłabnącą popularnością wśród specjalistów.

Masa alginatowa i jej właściwości

Masy alginatowe to nic innego jak materiały hydrokoloidalne powszechnie wykorzystywane do wycisków protetycznych i ortodontycznych. Ich bazą są alginiany sodu lub potasu. W składzie tego rodzaju mas znajduje się także wypełniacz w postaci ziemi okrzemkowej, jak również siarczan wapnia, który umożliwia przemianę zolu w żel.

Masa alginatowa cechuje się dość wysoką elastycznością. To znacznie ułatwia manipulację nią w jamie ustnej pacjenta. Produkt cechuje się delikatnym zapachem i smakiem. Dzięki tym właściwościom podczas pobierania wycisku pacjent nie odczuwa większego dyskomfortu, co więcej, po zakończonym zabiegu w jego jamie ustnej pozostaje przyjemny smak.

Jak powstaje masa alginatowa?

Masy alginatowe (https://sklep.marrodent.pl/stomatologia/protetyka/masy-wyciskowe/alginatowe.html) mają postać sypkiego proszku, który po dodaniu odpowiedniej ilości wody i wyrobieniu nabiera plastycznej formy. Kiedy masa uzyska właściwą dla niej elastyczność, należy sprawnie zrobić wycisk. Po jego wykonaniu otrzymany model należy wyjąć z jamy ustnej pacjenta i dokładnie opłukać pod wodą. Gotowy wycisk wypełnia się masą gipsową, a po jej wysuszeniu oddziela się masę alginatową od gipsowego modelu.

Zastosowanie mas alginatowych

Alginaty to masy, które z powodzeniem wykorzystuje ortodoncja, jak również protetyka. Charakteryzują się one dobrą wytrzymałością, a także stabilnością wymiarową. To sprawia, że gipsowe modele wykonane przy pomocy mas alginatowych są niezwykle precyzyjne i dokładnie odwzorowują nawet najdrobniejsze szczegóły.

Masy alginatowe znajdują szerokie zastosowanie w protetyce. Wykorzystuje się je do wykonywania wycisków do koron i mostów tymczasowych. Powszechnie są też stosowane do wycisków protez częściowych, osiadających, jak również szkieletowych. Ten rodzaj mas jest używany również w wyciskach ortodontycznych. Wykonuje się z nich wyciski pod aparaty czy szyny ortodontyczne. Ciekawostką jest, że stosuje się je również do wycisków, na podstawie których powstają ochraniacze jamy ustnej dla sportowców.

Kategoria artykułu:
Stomatologia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *